Nowoczesny przemysł graficzny i artystyczny wykorzystuje najnowsze zdobycze technologiczne zarówno w kwestii techniki druku, jak i używanych materiałów. Szczególnie stosowanie odpowiednich produktów, takich jak rozpuszczalniki, ma duże znaczenie w końcowym etapie produkcji. Jakie materiały tego typu są używane podczas prac związanych z sitodrukiem? Podpowiadamy!

Czym jest sitodruk?

Sitodruk to specjalna technika drukarska, która polega na nanoszeniu poszczególnych grafik na różne powierzchnie. Do tego zadania wykorzystuje się odpowiednią matrycę (tzw. sito), która jest częściowo przepuszczalna dla farby. Technika sitodruku jest wykorzystywana zarówno w pracach artystycznych, jak i produkcji przemysłowej do tworzenia grafik, np. na tkaninach, metalach, szkle, papierze oraz wielu innych materiałach.

Definicja i zastosowanie rozpuszczalników w sitodruku

Rozpuszczalniki to grupa substancji chemicznych, których głównym zadaniem, jak sama nazwa wskazuje, jest rozpuszczanie innych materiałów (np. pigmentów znajdujących się w farbach), bez ich chemicznej modyfikacji. W dziedzinie jaką jest sitodruk, rozpuszczalniki odgrywają bardzo istotną rolę. Są m.in. kluczowym składnikiem farb. Oprócz tego substancje te stosowane są podczas procesu czyszczenia i konserwacji, np. sit, a także innych ważnych elementów oraz narzędzi używanych podczas prac drukarskich.

prasa drukarska z bialymi atramentami

Wśród najczęściej stosowanych rozpuszczalników można wymienić dwa główne typy:

  • organiczne – tego rodzaju rozpuszczalniki stosowane są ze względu na ich zdolność do szybkiego wysychania, co jest kluczowe w wysokotemperaturowych i szybkich procesach drukarskich. Ich wadą jest duży poziom toksyczności.
  • wodne – rozpuszczalniki tego rodzaju to mniej toksyczna alternatywa dla odpowiedników organicznych. Zawierają one wodę jako główny składnik rozpuszczający, co czyni je bezpieczniejszymi dla środowiska, a także zdrowia.

Rola rozpuszczalników w składzie farb używanych do sitodruku

Rozpuszczalniki to bardzo istotny składnik farb stosowanych w przemyśle poligraficznym, w tym sitodruku. Możemy rozróżnić trzy rodzaje farb, które są szeroko wykorzystywane – plastizolowe, rozpuszczalnikowe i wodne. W przypadku wersji rozpuszczalnikowych zawartość opisywanej w tekście substancji chemicznej wynosi nawet 45%. Z kolei wersje wodne zawierają w sobie jedynie do 14% rozpuszczalników. Farby plastizolowe opierają swoje działanie na schnięciu wysokotemperaturowym, gdzie nie musi być stosowany rozpuszczalnik.

Rola rozpuszczalników w sitodruku. Podsumowanie

Stosowanie rozpuszczalników w sitodruku jest kluczowym elementem całego procesu drukarskiego. Ich obecność ma bezpośredni wpływ na jakość, a także trwałość powstających wydruków. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie utrzymanie za ich pomocą w czystości np. sit oraz innych kluczowych elementów maszyn poligraficznych. Wybór odpowiedniego rozpuszczalnika i stosowanie nowoczesnych technologii minimalizujących wpływ na środowisko tych substancji stanowi o przyszłości i odpowiedzialności całej branży poligraficznej. Przykładem chętnie używanego rozpuszczalnika do czyszczenia sit drukarskich jest rozpuszczalnik NITRO EKO, który nie zawiera substancji toksycznych ani powszechnie stosowanego acetonu.