Alkohol etylowy, zwany często spirytusem etylowym, jest substancją chemiczną o szerokim spektrum zastosowań. Jest to rozpuszczalnik używany w wielu dziedzinach, takich jak przemysł farmaceutyczny, kosmetyczny czy przemysł spożywczy. Jednak nawet pozornie przeźroczysty i charakterystycznie pachnący spirytus może okazać się skażony, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa. W tym artykule przyjrzymy się temu, czym jest spirytus skażony, jakie są jego potencjalne zagrożenia oraz jakie zastosowania ma ten rodzaj spirytusu.

Spirytus etylowy skażony – co to takiego?

Spirytus skażony powstaje w wyniku skażenia spirytusu etylowego skażalnikami zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa polskiego lub unijnego. Skażalnik ma za zadanie „zepsuć spirytus”. Skażalnikiem może być pojedyncza substancja lub mieszanina. Przykładem skażalnika, który występuje w postaci mieszaniny z innymi związkami może być np. aceton, posiadający dobrze znany intensywnie nieprzyjemny zapach lub benzyna techniczna, nafta.

Skażalnikiem może być roztwór benzoesan denatonium, który z kolei charakteryzuje się bardzo gorzkim smakiem. Jak można się domyślać spirytus skażony to produkt nienadający się do spożycia

osoba-zajmujaca-sie-sprzataniem-biura
fot. freepik.com

Alkohol etylowy skażony a alkohol etylowy skażony całkowicie

To pytanie często nurtuje osoby zainteresowane tym surowcem.

Jak wspomniano wyżej alkohol etylowy można skażać w różnoraki sposób – szczegóły jakich skażalników można użyć do skażenia alkoholu etylowego reguluje prawo Polskie lub przepisy Europejskie, a zależą one m. in. np. od końcowego zastosowania czy kraju w którym dokonuje się skażenia.

W Polsce do celów całkowitego skażenia alkoholu stosuje się trzy składniki: alkohol izopropylowy, metyloetyloketon oraz benzoesan denatonium w ilościach określonych w Rozporządzeniu Komisji (WE).

Spirytus etylowy skażony – zastosowanie

Jakie produkty możemy otrzymać? Poniżej kilka przykładów zastosowania spirytusu skażonego.

  • Odczynniki laboratoryjne
    Przykładem zastosowania może być tutaj dziedzina patomorfologii, gdzie spirytus skażony wykorzystywany jest w procesie przygotowania pobranego materiału tkanki celem wykonania badania.
  • Produkty biobójcze
    Etanol zawarty w spirytusie skażonym wykazuje właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze, dobrze poznane przez ogół społeczeństwa w okresie pandemii. Produkty do dezynfekcji rąk, powierzchni, mogą być stosowanie w szkołach, szpitalach czy zakładach przemysłowych, zakładach produkcji spożywczej i innych.
  • Kosmetyki
    Perfumy, cleanery do paznokci oraz inne produkty kosmetyczne również mogą zawierać alkohol etylowy skażony.
  • Rozpuszczalniki
    Świetnie sprawdza się nie tylko jako odtłuszczacz powierzchni metali, tworzyw sztucznych czy szkła, ale również jako składnik lakierów spirytusowych przeznaczonych do malowania drewna.

Obszar zastosowania jest ogromny i nie sposób wymienić wszystkich możliwości.

WAŻNE! Przed zakupem upewnij się, czy spełniasz odpowiednie wymogi prawne, które uregulowane są w Ustawie o Wyrobach Akcyzowych.