Choroby układu pokarmowego co roku dotykają miliony osób w Polsce i na całym świecie. Jedną z przyczyn może być zakażenie norowirusem – oto najważniejsze informacje na temat wirusów z tej grupy.
Norowirusy w 2024 roku
Choć norowirusy to dobrze przebadane drobnoustroje, znane już od lat 60. XX wieku, ich wysoka zakaźność sprawia, że wciąż są istotnym zagrożeniem. Przede wszystkim warto wiedzieć, że są one najczęstszą przyczyną epidemii chorób układu pokarmowego na świecie.
Nie trzeba szukać daleko, by znaleźć aktualne przykłady – epidemia norowirusa miała miejsce m.in. po festiwalu muzycznym w niemieckim Stuttgarcie w kwietniu 2024 roku. Mimo że największa liczba infekcji przypada na sezon zimowy, wirusem można zarazić się również w innych miesiącach, przez co istotne jest odpowiednie przygotowanie – warto zacząć od podstawowej wiedzy o norowirusach.
Fakty dotyczące norowirusów
Co warto wiedzieć o norowirusach? Bez wątpienia ważną kwestią jest sposób rozprzestrzeniania się wirusów z tej grupy. Zakażenie najczęściej odbywa się przez spożywanie skażonej wody lub żywności, a także poprzez kontakt z nosicielami wirusa. Dodatkowo norowirusy mogą być obecne w powietrzu i na różnych powierzchniach, gdzie są w stanie przetrwać nawet kilka tygodni.
Zakażenie norowirusem powoduje wystąpienie wirusowego zakażenia przewodu pokarmowego, potocznie nazywanego grypą żołądkową – mimo że sam wirus nie ma wiele wspólnego z wirusami grypy. Wśród najważniejszych objawów znajdują się:
- mdłości,
- ból brzucha,
- wymioty,
- biegunka,
- zmęczenie,
- stan podgorączkowy,
- ból głowy,
- bóle mięśni.
Objawy zazwyczaj rozwijają się w pełni do 48 godzin po zakażeniu, ale pierwsze z nich występują już po 12 godzinach. W większości przypadków choroba trwa nie więcej niż dwa dni i nie stanowi dużego zagrożenia dla zdrowia. Niektóre grupy osób są jednak narażone na poważniejsze konsekwencje: należą do nich m.in. osoby z obniżoną odpornością, w podeszłym wieku i dzieci. Potencjalnym zagrożeniem przy zakażeniu norowirusem jest odwodnienie, które najczęściej występuje przy intensywnej biegunce.
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia norowirusem?
Z uwagi na fakt, że norowirus może znajdować się na powierzchniach, kluczową rolę odgrywa dezynfekcja i zachowanie odpowiedniego poziomu higieny. Jest to szczególnie istotne w przypadku przedmiotów mających kontakt z żywnością. Należy unikać kontaktu z osobami zakażonymi, jak również spożywania wody i jedzenia z niesprawdzonych źródeł. Warto także często myć ręce, wykorzystując produkty skuteczne przeciwko wirusom z tej grupy – ich spis można znaleźć w unijnym rozporządzeniu nt. produktów biobójczych.
Jak postępować po zakażeniu?
Głównym zaleceniem po zakażeniu norowirusem jest pozostanie w domu przez cały przebieg choroby i przez co najmniej trzy dni po wyzdrowieniu. Należy także wdrożyć do diety dużą ilość płynów (zwłaszcza przy biegunce), a w razie potrzeby zażywać probiotyki. W przypadku wystąpienia intensywnych objawów osoba zakażona powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza i skorzystać ze specjalistycznego wsparcia medycznego.
Preparat VeVeX Antybakteria N do ochrony przed norowirusem
Jednym z produktów polecanych do dezynfekcji przeciwko norowirusom jest preparat VeVeX Antybakteria N. To środek opracowany z myślą o zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa w różnych warunkach. Z jego użyciem można dezynfekować ręce, skórę i powierzchnie zarówno mające, jak i niemające kontaktu z żywnością.