Pandemia COVID-19 pokazała, jak istotną rolę odgrywa higiena w kontekście ochrony zdrowia. To szczególnie ważne w przychodniach, placówkach medycznych i miejscach pracy, w których gromadzą się duże grupy ludzi. O czym warto pamiętać pod względem higieny i dezynfekcji?

COVID-19: drogi zakażenia

Aby skutecznie ograniczyć ryzyko infekcji wirusem COVID-19, warto przede wszystkim zapoznać się z drogami zakażenia. Podobnie jak inne koronawirusy, jest on przekazywany głównie drogą kropelkową, a także przez kontakt z zainfekowanymi powierzchniami czy przez tzw. bio-aerozole. Na niektórych powierzchniach – w szczególności na stali i tworzywach sztucznych – wirus może utrzymywać się nawet przez 3–4 tygodnie. W efekcie najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka jest ograniczenie zbędnego kontaktu z innymi ludźmi, a także regularne mycie rąk i dezynfekowanie powierzchni.

Jak myć ręce, by ochronić się przed wirusem COVID-19?

Na powierzchni dłoni może znajdować się sporo drobnoustrojów, które wyjątkowo łatwo przekazać innym ludziom – zarówno przez bezpośredni kontakt, jak i dotykanie różnych powierzchni. W celu zredukowania ryzyka warto pamiętać o zasadach poprawnego mycia dłoni. Cała czynność powinna trwać co najmniej 30 sekund, a w jej trakcie należy dotrzeć do wszystkich części dłoni – zwłaszcza do szczelin między palcami. Detergenty zawarte w mydle dezaktywują wirusa, co sprawia, że choroba rozprzestrzenia się znacznie wolniej. Mycie rąk jest szczególnie wskazane przed jedzeniem i po jedzeniu, po wizycie w łazience, jak również po kichaniu, kaszlu czy dmuchaniu nosa.

Higiena i dezynfekcja podczas COVID-19
fot. pixabay.com

Dezynfekcja w walce z COVID-19

Termin ten dotyczy odkażania różnych powierzchni – w tym także skóry – w celu pozbycia się mikroorganizmów, takich jak wirusy i bakterie. W zależności od wymagań stosuje się różne produkty do dezynfekcji. Najważniejszą różnicą pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami jest skład chemiczny, w którym główną rolę odgrywa alkohol. Co do zasady im jest go więcej, tym wyższa jest skuteczność danego środka, ale jednocześnie należy wziąć pod uwagę nieprzyjemny zapach i ryzyko podrażnienia skóry. Dlatego wybór rozwiązań tego typu musi być dobrze przemyślany, by móc połączyć bezpieczeństwo z komfortem użytkowania.

Produkty do dezynfekcji – ochrona przed COVID-19

Odpowiednio dobrane produkty do dezynfekcji były przez długi czas obowiązkowe w wielu miejscach pracy i instytucjach użyteczności publicznej. Choć aktualnie większość obostrzeń została już wycofana, nadal warto zadbać o dostęp do środków redukujących ryzyko kontaktu z wirusem. Najlepiej sprawdzą się produkty do dezynfekcji oparte na alkoholu, w których zawartość tego składnika wynosi ok. 60–80%. Można je znaleźć przede wszystkim w sklepach ze środkami chemicznymi. To niezbędne wyposażenie m.in. przychodni i placówek ochrony zdrowia. Warto wyposażyć się w tego typu środki również w przypadku pracy z jedzeniem lub produktami medycznymi – to obszary, w których należy bezwzględnie zadbać o ograniczenie kontaktu z drobnoustrojami.