Adenowirusy to grupa wirusów, które mogą wywoływać szereg różnych dolegliwości – od zwykłego kataru aż po zapalenie jelit, pęcherza moczowego czy nawet opon mózgowo-rdzeniowych. Aby skutecznie ochronić się przed infekcją, warto postawić na dezynfekcję.

Czym są adenowirusy?

Drobnoustroje z rodziny adenowirusów są zaliczane do grupy wirusów DNA, których materiał genetyczny stanowi właśnie kwas deoksyrybonukleinowy. Są one z reguły mniej niebezpieczne niż np. wirusy RNA, które wykazują znacznie większą zdolność do mutacji, jednak wciąż mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Atakują one w szczególności układ chłonny, przez co powodują m.in. zakażenia dróg oddechowych czy dolegliwości w obszarze przewodu pokarmowego. Co ważne, aktualnie nie ma jeszcze szeroko dostępnej szczepionki przeciwko adenowirusom, przez co profilaktyka skupia się na innych metodach – przede wszystkim na dezynfekcji.

Jak rozprzestrzeniają się adenowirusy?

Adenowirusy są przenoszone głównie drogą kropelkową. Niektóre gatunki mogą rozprzestrzeniać się również innymi kanałami, jednak to właśnie kropelki śliny i wydzieliny z nosa są najczęstszym wektorem zakażeń. Do zarażenia może dojść m.in. podczas rozmowy z zainfekowaną osobą, zwłaszcza przy dolegliwościach związanych z kaszlem lub kichaniem. Warto także zaznaczyć, że wirus może pozostawać na powierzchniach, wykazując przy tym bardzo dużą wytrzymałość – w typowych warunkach adenowirusy są w stanie przetrwać od 7 dni do nawet 3 miesięcy.

Dezynfekcja – sposób na ograniczenie ryzyka zakażenia adenowirusami

Z uwagi na brak dostępu do szczepionek i innych rozwiązań główną metodą zwalczania zakażeń powodowanych przez adenowirusy jest dezynfekcja. To kwestia, o którą należy zadbać szczególnie w kontakcie z osobami chorymi i w okresie jesienno-zimowym, w którym ryzyko infekcji wzrasta. Dezynfekować powinno się zarówno dłonie, jak i powierzchnie, na których może znajdować się wirus. Warto mieć przy tym na uwadze, że adenowirusy są w dość dużym stopniu odporne na standardowe środki do dezynfekcji – aby zapewnić pełne bezpieczeństwo, niezbędne będzie skorzystanie ze specjalistycznych, mocniejszych preparatów.

Preparat VeVeX Antybakteria N do ochrony przed adenowirusem

Jednym z produktów polecanych do dezynfekcji przeciwko adenowirusom jest preparat VeVeX Antybakteria N. To środek opracowany z myślą o zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa w różnych warunkach. Z jego użyciem można dezynfekować ręce, skórę i powierzchnie zarówno mające, jak i niemające kontaktu z żywnością.

Antybakteria VeVeX®

Preparat jest dostępny w wersji litrowej i 5-litrowej, a oprócz adenowirusów zwalcza również koronawirusy, E. coli i wiele innych niebezpiecznych drobnoustrojów. Produkt jest zgodny z normami PN-EN dotyczącymi dezynfekcji skóry i powierzchni. Z uwagi na silne działanie środek należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, z zachowaniem szczególnej ostrożności. Oprócz dezynfekcji warto zadbać także o utrzymanie poprawnych zasad higieny – mowa przede wszystkim o regularnym myciu rąk i unikaniu kontaktu z zarażonymi osobami.

UWAGA! Produktów biobójczych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu.